Jak jsem si stavěl campervan

Citroen C8

Dlouho jsem sháněl auto, které bude dost velké, abych v něm mohl případně spát nebo ho využít na nějaké akci ke stěhování spousty materiálu. Taková víceúčelová dodávka. Hrozně by se mi líbil VW Transporter. Mně by se líbil, ale moje peněženka řekla „ne“. Vlastně řekla „ne“ všem autům nad velikost MPV. Podívám se tedy na kategorii MPV.

Jaké jsou požadavky?
Možnost sklopit/vyndat zadní sedačky.
Aspoň 190 cm do délky nákladového prostoru.
Výška uvnitř tak, aby se dal vyrobit zavazadlový prostor a nad ním spaní.
Co nejrovnější podlaha v zavazadlovém prostoru.
Když už nemám na nové, tak aspoň tak ojeté, aby se mnou na 200 tisíc km vydrželo.
Rozhodně nedostane jméno!

Měl jsem vybraný VW Touran. Chtěl jsem ho ale nechat překontrolovat u kamaráda mechanika. Byl to asi osud, měl zrovna na prodej Citroen C8. Mnohem větší auto a lépe vyhovující mému záměru. Prohlédl jsem si ho, přeskočila jiskra. Auto nastartovalo. Slovo dalo slovo a zanedlouho jsem byl vlastníkem svého prvního vozu. Vozu, který se brzy stane mým dočasným příbytkem na cestách!

Zajel jsem auto celkem šikovně a jak jsem si v něm tak jezdil, vymýšlel jsem, jak to provedu, abych tam mohl spát. Nakonec jsem dostal geniální nápad. Teda, myslím, že geniální. Když se sklopí druhá řada sedaček, tak je jejich výška cca 50 cm. Stolek LACK, který prodává IKEA je 55 cm vysoký. Problém je jeho nízká nosnost. Počítám a počítám a myslím, že když se váha ležícího člověka rozloží pomocí desky na 4 stolky, tak by to mělo vydržet.

Na stolky LACK tedy dám OSB desku (tloušťka cca 2 cm). Říznu si ji v půlce tak, aby se dala nasunout na sebe a mohli v autě jet 4 lidi. Na desky dám vysoké karimatky z JYSKu. Tím vznikne lože, pod kterým vznikne 50 cm vysoký prostor pro zavazadla. Nad ležením je pak dalších asi 50 cm místa.

Bylo by samozřejmě krajně nevhodné, aby mi tam stolky a desky cestovaly v každé zatáčce. Stolky svážu dokupy batohovým popruhem s přeskou tak, aby se to dalo snadno utahnout i odepnout. Celé to zajistím ke koncovce bezpečnostního pásu pro třetí řadu sedaček.

Celý systém je snadno vymontovatelný tak, aby se dalo auto přestavět na sedmi místnou karizonu, když budu chtít vzít partu na koncert. Nebo aby se daly vytahnout sedačky a udělat z toho menší dodávku, když budu přepravovat věci např. na Zombie Walk Brno.

První velký test proběhl záhy na eurotripu, na který jsem se chystal. Jel jsem s kamarádkou Věrkou a v plánu byly ferraty v Rakousku, přejezd přes Německo, Lucembursko, Belgii až do Normandie. Poté jsme se přesunuli do Holandska a zpět přes Německo do ČR. Všechno bylo v pohodě a spaní v autě bez problému! Viva la IKEA!

7 thoughts on “Jak jsem si stavěl campervan

  1. Everything was ok and it did not break. I choose LACKs because I thought if something breaks I will be able to find IKEA for repairs everywhere but it was not neccessary. However I think having a board on the top of LACKs helped a lot.

 1. I appreciate the quick answer! I`m pre-planning the C8/807/Phedra build myself, and found your bed/cargo idea simple and cost-effective – good job there :)
  Yeah, board will definitely help with the weight distribution.
  Any tips and tricks for a newbie?
  Pozdrowienia z Polski! :)

  1. Well, I came with the idea when I was moving my office and found out the LACK tables fit there just fine.
   Currently I am planning to rebuild it as I want a small gas stove and possibly a running water there and I want it to be drawable. But I found out that LACK has hollow legs (really!). So if you plan to mount sth on it (i.e. drawer) it will not work.
   I found usefull boxes in Möebellix. They are better than IKEA boxes as they have small wheels. It is then easier to manipulate with it.
   Later I also added a screws with „L“ shaped metal sheets to secure the top board on its place. So it would be a little bit safer in case of a crash. The bottom board is then fastened by a simple cargo strap. It is quite well fastened to parts where you put a seatbelts for third row of seats. I believe it should whitstand any crash then. :)
   And the best tip is… the metal part of seatbelt clicker is great for opening of a beer bottle! :D
   Anyway, all my changes are planned for the spring, co I will keep posting these tips and tricks here, so stay tuned and if you have any questions, feel free to ask. :)

 2. I will definitely follow the changes you`ll make.
  Any chance you can upload some more pictures of the current build?
  In the above picture – already 4 LACKs installed? Trying to get my head around the dimensions and all.

 3. Ahoj,
  super článek a nápady.
  přemýšlím nad pořízením c8 nebo 807 pro podobné účely jako ty. Mám 192cm . Jak je to s délkou prostoru za sedadlem řidiče? Nemůžu to nikde najít. Je nutné posouvat nebo sklápět přední sedadla dopředu, aby vznikla ložná plocha s délkou kolem 200cm?
  Moc díky.
  Ať to šlape jezdí!
  Vojta

  1. Ahoj, díky za slova chvály.
   Myslím, že se tam vejdeš. Většinou jsem sedadla řidiče a spolujezdce posouval co nejvíc dopředu a byly tam ty 2 metry místa.
   A po cca dvou letech jsem objevil, že i u mého modelu se dají otočit obě přední sedadla do protisměru jízdy. Ta páčka je tam trochu skrytá, no.
   Ale s otočenými sedadly nebudeš už mít vůbec problém! :)
   V průběhu května-června bych rád svou vestavbu vylepšil, tak klidně číhej na další inspiraci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.